Lékárna PARACELSUS

náměstí Míru 135/74, 568 02 Svitavy

Užívejte paracetamol s rozumem

„Dosis sola Facit Venenum “ (Paracelsus)

„Jed od léku odlišuje pouze podané množství“

Již známý švýcarský alchymista, astrolog a lékař Paracelsus, věděl, jak je dávkování důležité.


Paracetamol je látka běžně užívaná při léčbě bolesti malé až střední intenzity (analgetický účinek) a horečky (antipyretický účinek). Nemá však účinek protizánětlivý (antiflogistický).

GTY_sneeze_flu_cdc_sk_140110_33x16_1600

V lékárně ho lze získat i bez lékařského předpisu, ale je obsažen také v lécích vázaných na recept.



Mnoho léků obsahuje paracetamol- neužívejte je současně

V lékárnách naleznete paracetamol v různých formách:

  1. Volně prodejné léky
  • tablety, tobolky- Paralen, Panadol Novum, Paramax, Panadol Extra, Ataralgin, Acifein, Coldrex, Grippostad, Migralgin, Paralen Grip chřipka a kašel, Paralen Grip chřipka a bolest, Saridon, Valetol,…
  • šumivé tablety- Panadol Extra
  • horké nápoje- Coldrex, Vicks, Paralen Grip, Paralen Horký nápoj
  • rektální čípky- Paralen 100 mg, Panadol Baby, Panadol Junior, Paralen 500 mg
  • perorální suspenze- vhodné zejména pro děti- Panadol, Paralen SUS

2. Léky vázané na recept/ výdej s omezením

  • Paralen Plus (výdej s omezením)
  • Doreta, Palgotal, Talvosilen, Tramylpa, Tutus, Ultracod, Zaldiar,…

Je důležité sledovat složení jednotlivých léků, které užíváte. Paracetamol je obsažen v různých přípravcích a v různých sílách. Tímto se vyhnete tzv. duplicitě, tedy užívání dvou stejných léků pod různými výrobními názvy.

Více neznamená lépe!

Užívejte paracetamol s rozumem.

Zesílení účinku v důsledku navýšení dávky je nežádoucí a neefektivní, může dojít k předávkování, které může ohrozit pacienta na životě.

Správné dávkování se liší u dětí i dospělých a dokonce i v závislosti na hmotnosti.

Dávkování:

  • Dospělí: jednotlivá dávka: 500-1000 mg (0,5-1 gram= 1-2 tablety o síle 500 mg paracetamolu)

Zopakovat podání paracetamolu lze nejdříve po čtyřech, lépe po šesti hodinách od podání předešlé dávky.

  • Dospělí: maximální denní dávka: 3000-4000 mg

Při dlouhodobé terapii (nad 10 dnů) nemá denní dávka překročit 2500 mg (2,5 gramu= tzn. 5 tablet o síle 500 mg paracetamolu).


  • U dětí pak nejvyšší jednotlivá dávka bývá přibližně 10 -15 mg/1 kg hmotnosti (dle potřeby v 6-hodinových intervalech)
  • maximální denní dávka pro dítě: nesmí přesáhnout 60 mg/1 kg hmotnosti na den

Vždy se řiďte dávkováním uvedeném v příbalovém letáku daného přípravku! (Věkové i váhové omezení je u různých přípravků odlišné- v závislosti na síle a lékové formě).  Doporučené dávkování nikdy nepřekračujte.

Stanovené intervaly dávek nezkracujte, paracetamol se může v těle hromadit.

Pozor na alkohol!

Neužívejte paracetamol po oslavách, plesech a při kocovině. Alkohol násobí škodlivé účinky paracetamolu na játra! Během léčby nepijte alkohol.


Co hrozí při předávkování?

Paracetamol je hepatotoxický- při předávkování může způsobit závažná poškození jater až akutní jaterní selhání.

Příznaky předávkování:

nechutenství, nauzea, zvracení, bolest v břiše, malátnost, bledost, pocení.

Svého lékárníka vždy informujte o:

  • ostatním užívání léků – např. léky na epilepsii, další léky proti bolesti a zánětu, antibiotika, léky na ředění krve, chronické střevní záněty,..
  • o dalších onemocněních-jaterní onemocnění, snížená funkce ledvin, poruchy příjmu potravy, alkoholismus, anémie,..
  •  o případném těhotenství a kojení.

Pokud užíváte warfarin, neměla by být vaše dávka paracetamolu vyšší než 2 g denně (tj. max. 4 tablety o síle 500 mg paracetamolu) a doba léčby by neměla být delší než tři dny.

POZOR! Pro domácí mazlíčky není paracetamol vhodný!

(Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.)