- CO jsou antibiotika?
- KDY je vhodné antibiotika užívat?
- JAK rozeznám původ onemocnění?
- KDY a JAK mám začít užívat antibiotika?
- PROČ bych měl brát probiotika?
- MOHU mít na antibiotika alergii?
Váháte s odpovědí alespoň na jednu otázku?
Zeptejte se na ni svého Alphega lékárníka a předejděte možným komplikacím při užívání antibiotik.
Antibiotika byla objevena v roce 1928 a jsou určená pro léčbu infekčních onemocnění způsobených bakteriemi. Neužívají se k léčbě virových infekcí, tedy běžných nekomplikovaných nachlazení a chřipek. Typ infekce může buď diagnostikovat lékař, nebo můžete vyzkoušet domácí test, tzv. CRP test, který je k dostání v lékárnách.
Důležité také je, abychom si antibiotika nenaordinovali sami. O jejich užívání musí vždy rozhodnout lékař. Na nás potom je, abychom pečlivě dbali všech pokynů týkajících se samotného užívání. V opačném případě by totiž mohlo dojít k rezistenci a následnému ztížení léčby nemoci. Důsledkem tohoto narušení jsou trávicí obtíže či poševní výtok. Tomu však lze zabránit – užíváním vhodných probiotik.
I při správném užívání antibiotik ale může dojít ke komplikacím – konkrétně k narušení přirozené mikroflóry v trávicím traktu a na sliznicích.
5 zásad správného užívání antibiotik
- Antibiotika užívejte pouze na bakteriální infekce, ne na běžná nachlazení či chřipku.
- Antibiotika užívejte přesně podle předepsaného dávkovacího schématu (jednotlivá dávka, interval, počet dávek atd.), nikdy neukončujte léčbu dříve, ani po zlepšení příznaků.
- Při alergické reakci léčbu ihned ukončete a poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.
- Vedlejším účinkům předcházejte užíváním probiotik.
- Nežádoucí účinky používaných antibiotik hlaste lékaři či lékárníkovi.